Pouštní oblast národního parku Joshua Tree, známého výskytem stejnojmenného stromu, navštíví každoročně přes milion turistů.
Co vidět v Joshua Tree
Fauna a flora
Joshua Tree
Zajímavá místa
Palmové oázy Keys View

Strom Joshua Tree

Strom v angličtině nazvaný Joshua Tree je zřejmě největším lákadlem národního parku. Jeho výskyt je limitován pouští Mojave s největším zastoupením právě v národním parku Joshua Tree, kterému tak dal své jméno.

Český název zní juka krátkolistá (Yucca brevifolia) a rostlina je řazena do čeledi chřestovitých, podčeledi agávovité. Má nezaměnitelnou siluetu a největší exempláře dorůstají až do výše 12 metrů. V národním parku se nacházejí zejména v jeho západní části v rámci poušti Mojave, zatímco ve východní části, do níž zasahuje Coloradská poušť, zastoupen není.

Legenda praví, že anglické jméno Joshua mu bylo dáno mormonskými kolonizátory Kalifornie v 19. století po biblické postavě Joshuovi (Jozue), který převedl izraelský lid přes řeku Jordán.

Životní cyklus stromu začíná zakořeněním semene, jehož přežití záleží zejména na tom, zda ve vhodnou chvíli přijde dostatek srážek. V prvních několika letech rostou výhonky relativně rychle, zhruba několik desítek centimetrů v prvních pěti letech; poté se růst zpomaluje na průměrně 1-2 centimetry ročně. Nejvyšší stromy v parku jsou vysoké dvanáct metrů a jejich stáří je odhadováno na více než 100 let. Strom nemá letokruhy, a proto je stáří poněkud obtížněji odhadnutelné než u jiných stromů.

Výběr z fotogalerie

 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek joshua-tree.cz zakázáno.    © 2013 joshua-tree.cz
Kontakt
  |   Ochrana soukromí